DRAMOS TERAPIJOS ASOCIACIJOS ETIKOS KODEKSAS
Peržiūrėta ir patvirtinta 2022-06-10 visuotiniame susirinkime
Dramos terapijos asociacijos etikos kodeksas (toliau – DTAEK), buvo priimtas siekiant numatyti pagrindinius principus, normas ir gaires darbui su klientais/pacientais bei ginti dramos terapijos paslaugas teikiančius asociacijos narius.
DTAEK buvo parengtas atsižvelgiant į Britanijos ir Šiaurės Amerikos dramos terapijos asociacijų etikos kodeksus.
PSO pacientų teisių deklaracija, Lietuvos Respublikos klientų/pacientų teisių įstatymas, Europos Tarybos žmogaus teisių ir biomedicinos konvencija, UNESCO Visuotinė bioetikos ir žmogaus teisių deklaracija, JT Visuotinė žmogaus teisių deklaracija yra privalomi ir dramos terapeuto profesinei veiklai.
Pagrindinis dramos terapijos tikslas - sąmoningai naudoti gydomuosius dramos ir teatro aspektus terapijos procese, kuriame naudojami veiksmo metodai skatinantys kūrybiškumą, vaizduotę, mokymąsi, įžvalgą ir augimą.
Dramos terapeutas (toliau – DT)
1. Pagrindiniai DT etikos principai
a) Pagrindinis DT principas – teikti kokybišką dramos terapijos paslaugą gerbiant klientų/pacientų poreikius ir teises, nepriklausomai nuo rasės, kultūros, lyties, lytinės tapatybės, amžiaus, negalios, sveikatos būklės, religinių, politinių ar kitų įsitikinimų, turtinės ar šeimyninės padėties ar kitų aplinkybių.
b) Savo profesinėje veikloje DT siekia laikytis aukščiausių dramos terapijos profesionalumo standartų ir reikalavimų, kurie yra nurodyti pasaulio DT profesinių asociacijų norminiuose aktuose ir dokumentuose.
c) Pagrindinis DTAEK tikslas – apsaugoti klientus/pacientus nuo žalos, kurią gali sukelti neetiška praktika, ir užtikrinti, kad klientų/pacientų gerovė visada būtų svarbesnė už kitus aspektus ir prioritetus.
d) DT atsako už savo profesinę kompetenciją ir kvalifikaciją, kelia teorinių ir praktinių žinių lygį, nuolat rūpinasi savo profesiniu tolesniu mokymu.
2. Profesinė atsakomybė
DT yra atsakingas už profesionalių paslaugų teikimą, gerbdamas kitų asmenų teises, laikydamasis profesinių ir etinių gairių, saugodamas savo klientų, studentų, kolegų ir tyrimų dalyvių orumą ir teises.
a) DT prisiima atsakomybę už savo veiksmus klinikiniame darbe, dėstyme, priežiūroje ir (arba) tyrimuose ir laikosi etinių ir teisinių elgesio standartų.
b) DT sąmoningai nedaro viešų neteisingų, apgaulingų ar nesąžiningų pareiškimų apie savo tyrimus, praktiką ar kitą darbinę veiklą arba apie asmenis ar organizacijas, su kuriomis jis susijęs.
c) DT privalo pranešti Dramos terapijos etikos komisijai apie bet kokį kito dramos terapeuto elgesį, kuris iš esmės pakenkė ar gali iš esmės pakenkti asmeniui ar organizacijai.
3. Kompetencija
DT gali taikyti tik tokią praktiką ir teikti tik tokias paslaugas, kurios atitinka jo profesinę kompetenciją pagal jo išsilavinimą ir profesinę patirtį. DT rekomenduoja klientui/pacientui kreiptis į kitus specialistus, kai klientų terapiniai poreikiai viršija jų kompetencijos lygį.
a) DT tiksliai ir aiškiai pristato savo išsilavinimą, taikomus metodus ir nepateikia klaidinančios ar netikslios informacijos.
b) DT imasi tinkamų priemonių, pasitelkdamas superviziją ar asmeninę psichoterapiją, kad asmeninės priežastys ar aplinkybės netrukdytų teikiamų paslaugų kokybei.
c) DT gerbia kolegų darbus ir tinkamai naudoja duomenis savo publikacijose ar pristatymuose.
d) DT susilaiko nuo bet kokios dramos terapijos veiklos inicijavimo, jei yra didelė tikimybė, kad asmeninės aplinkybės trukdys DT kompetentingai atlikti su darbu susijusią veiklą.
e) DT, sužinojęs apie asmenines aplinkybes, kurios gali trukdyti jam (jai) dalyvauti dramos terapijos užsiėmimuose, privalo imtis atitinkamų priemonių, pavyzdžiui, gauti profesionalią konsultaciją ar kitokią pagalbą, ir nuspręsti, ar jis (ji) turėtų apriboti, sustabdyti arba nutraukti darbą dramos terapijos grupėje.
4. Konfidencialumas
DT yra atsakingas už terapinių santykių ir viso terapinio proceso metu gautos informacijos konfidencialumą. Konfidencialumo išimtys taikomos tik tada, kai atskleisti informaciją reikalaujama pagal konkrečius teisinius reikalavimus, siekiant užkirsti kelią rimtam ir neišvengiamam pavojui klientui ar kitiems asmenims ir apsaugoti vaiką, vyresnio amžiaus suaugusįjį ar kitą pažeidžiamą asmenį (-is).
a) DT laikosi konfidencialumo, nesvarbu kokiu būdu gauta informacija atliekant praktiką, superviziją, mokymą ar mokslinius tyrimus.
b) Tik gavęs informuoto asmens sutikimą DT gali atskleisti informaciją, kurios yra prašoma.
c) Tik gavęs informuoto asmens sutikimą DT turi galimybę pateikti informaciją apie klientą publikacijose, rašytiniuose ar žodiniuose pristatymuose.
d) DT imasi griežtų atsargumo priemonių, kad klientų įrašai būtų saugomi saugioje vietoje, ir užtikrina, kad įrašai ir informacija apie klientą būtų prieinama tik įgaliotam personalui.
5. Informavimas ir sutikimas
DT prisiima atsakomybę, kad klientai, studentai ir tyrimų dalyviai visada būtų informuoti terapijos, supervizijos ar tyrimų projektų metu. Tai apima informaciją apie tikslus, technikas ir metodikas, procedūras, apribojimus, galimą riziką ir naudą.
a) DT atlikdamas terapiją, tyrimus arba teikdamas vertinimo ar konsultavimo paslaugas, gauna asmens (-ų) ar teisėtų globėjų (-ų) sutikimą. DT sutikimo formoje vartoja asmeniui (-ims) suprantamą kalbą. Jei yra akivaizdžių supratimo apribojimų, pavyzdžiui, dėl pažinimo sutrikimų arba su mažais vaikais, DT turi turėti teisėtų globėjų sutikimą.
b) DT informuoja klientą (-us) terapijos pradžioje apie terapijos tikslą, uždavinius, metodus, apribojimus, trukmę ir bet kokią kitą svarbią informaciją, kad klientas (-ai) galėtų išreikšti savo sutikimą dalyvauti terapijoje.
c) DT prieš įrašydamas balsus ar vaizdus, gauna asmens (-ų) arba jo (jų) teisėtų atstovų, kuriam (-iems) teikia paslaugas, sutikimą.
d) DT užtikrina, kad jo (jos) klientai suprastų bet kokio vertinimo, apmokėjimo tvarkos, įrašų saugojimo, terapinio plano ir konfidencialumo apribojimų pasekmes.
e) DT informuoja klientus, studentus ir tyrimų dalyvius, kad jie turi teisę atsisakyti bet kokių rekomenduojamų paslaugų ir yra informuojami apie tokio atsisakymo pasekmes.
6. Profesiniai santykiai
DT pirmiausia privalo gerbti ir skatinti savo klientų gerovę ir vengti bet kokių daugialypių santykių, kurie galėtų pakenkti profesiniam sprendimui arba padidinti žalos klientams riziką.
a) DT nedalyvauja nesąžiningoje diskriminacijoje dėl amžiaus, lyties, tapatybės, rasės, etninės priklausomybės, kultūros, tautybės, religijos, seksualinės orientacijos, negalios, socialinės ir ekonominės padėties ar kitais įstatymų draudžiamais pagrindais.
b) DT nedalyvauja seksualiniame įkalbinėjime, fiziniuose priekabiavimuose ir (arba) verbaliniame ar neverbaliniame elgesyje, kuris yra seksualinio pobūdžio, susijusiame su dramos terapeuto veikla.
c) DT neužmezga seksualinių santykių su klientais, studentais, supervizoriais, stažuotojais ar tyrimų dalyviais.
7. Fizinis kontaktas
DT yra atsakingas už tai, kad dramos terapijos metodai būtų taikomi profesionaliai, išlaikant profesines ribas ir visada atsižvelgiant į asmens terapinius tikslus, saugumą ir interesus.
a) DT naudoja fizinį kontaktą terapinių tikslų kontekste, gavęs asmens sutikimą, saugiai ir pagarbiai.
b) DT niekada neįpareigoja ir nereikalauja, kad asmuo užmegztų fizinį kontaktą, ir bet kuriuo seanso metu klientas gali susilaikyti nuo fizinio kontakto ir jo atsisakyti.
c) DT išlaiko profesines ribas dramos terapijos metu, kai naudojamas fizinis kontaktas, vaidmenų žaidimai ir kitos dramos terapijos technikos.
8. Atsakomybė tyrimo dalyvių atžvilgiu
Dramos terapijos tyrėjai gerbia tyrimo dalyvių orumą ir saugo jų gerovę.
a) DT tyrėjas vadovaujasi įstatymais, reglamentais ir profesiniais standartais, reglamentuojančiais tyrimų atlikimą.
b) DT tyrėjas kreipiasi į kvalifikuotus specialistus, tiesiogiai nedalyvaujančius tyrime, etikos klausimais, kad nustatytų, kiek dalyvavimas tyrime gali pakenkti tyrimo dalyviams. Tyrėjas laikosi apsaugos priemonių, kad apsaugotų tyrimo dalyvių teises.
c) DT tyrėjas, prašydamas dalyvių dalyvauti tyrime, informuoja juos apie visus tyrimo aspektus, kurie, kaip galima pagrįstai tikėtis, gali turėti įtakos norui dalyvauti tyrime. Tyrėjai imasi visų pagrįstų priemonių, būtinų užtikrinti, kad būtų gautas išsamus ir informuotas sutikimas iš dalyvių, kuriems taip pat teikiamos klinikinės paslaugos, kurių gebėjimai ir (arba) bendravimo galimybės yra ribotos arba kurie yra nepilnamečiai.
d) DT tyrėjas gerbia dalyvių laisvę bet kada atsisakyti dalyvauti tyrime arba pasitraukti iš tyrimo, nesukeliant jokių neigiamų pasekmių jų gydymui.
e) DT tyrėjas negali naudoti informacijos apie tyrimo dalyvį tyrimo metu, jei prieš tai nėra gautas raštiškas leidimas - sutikimas. Kai yra rizika, kad kiti asmenys, įskaitant šeimos narius, gali gauti prieigą prie tokios informacijos, ši rizika kartu su konfidencialumo apsaugos planu turi būti paaiškinta kaip informuoto sutikimo gavimo procedūros dalis.